Dykteryjki przedśmiertne poprawione Kumla, Jan

ISBN:

Published: July 15th 2015

Kindle Edition


Description

Dykteryjki przedśmiertne poprawione  by  Kumla, Jan

Dykteryjki przedśmiertne poprawione by Kumla, Jan
July 15th 2015 | Kindle Edition | PDF, EPUB, FB2, DjVu, audiobook, mp3, ZIP | | ISBN: | 6.20 Mb

„DYKTERYJKI PRZEDŚMIERTNE” czyta się jak powieść sensacyjną. Wszystko w tej książce na opak, a całość zmierza do puenty najmniej oczekiwanej.Autor (reżyser, muzyk, filozof) opisuje historyjki z życia wzięte, ale z życia tak nieprawdopodobnieMore„DYKTERYJKI PRZEDŚMIERTNE” czyta się jak powieść sensacyjną.

Wszystko w tej książce na opak, a całość zmierza do puenty najmniej oczekiwanej.Autor (reżyser, muzyk, filozof) opisuje historyjki z życia wzięte, ale z życia tak nieprawdopodobnie powikłanego, jakby wyjęte było z bardzo wymyślnej powieści.„Dykteryjki” ocierają się o wszystkie paradoksy polskiej historii dwudziestego wieku: czasy stalinizmu, gomułkowszczyzna, palenie Komitetów Wojewódzkich Partii, epoka Gierka, euforia Solidarności, która tragicznie rozmyła się po 1989 roku.

Autor przeżył to wszystko na własnej skórze, widział to na własne oczy i opisał rzetelnie, ale w totalnej niezgodzie z tym, co dziś się o tym pisze i co stało się obowiązującym kanonem w historiografii. Najbarwniejsze dykteryjki związane są z małżeństwem z Joanną Kulmową…Teresa Torańska w prywatnym liście wydała opinię: „Książka jest fantastyczna.

(…) Piękna polszczyzna, poczucie humoru – same delicje nie tylko na deszczową pogodę..”. A Michał Głowiński napisał do autora: „Dykteryjki przeczytałem od deski do deski. Mają one niezwykły ton, łączą mówienie o podstawowych sprawach egzystencjalnych z żartem i ironią, a wszystko to daje głębsze znaczenie. Proza ta za sprawą swego tonu, tej niby potoczności wypracowanej w każdym calu, przypomina utwory prozą Białoszewskiego, choć oczywiście o żadnej zależności czy nawiązywaniu mowy być nie może. Ten poważnie-żartobliwy ton okazuje się niezwykle właściwy, gdy mowa o czasach PRL-u, które rajem oczywiście nie były, ale nie były też, przynajmniej od pewnego momentu, piekłem…”.źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/k...źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/k......»Enter answer

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Dykteryjki przedśmiertne poprawione":


lightce.eu

©2010-2015 | DMCA | Contact us